Kontaktujte nás: 777736836 | 1MULTIUNIT@gmail.com

Bezpečná multifunkční hřiště

Systém venkovního bezpečného sportovní povrchu je soubor materiálů na bázi polyuretanové pryskyřice pro výrobu elastické, vícevrstvé sportovní plochy. 

Určen pro použití v otevřených sportovních zařízení, jako jsou herní pole, běžecké tratě, tenisové kurty,cvičiště  atd Může být aplikován na vhodně tvrzených substrátech s odtokem dešťové vody. 
Výhodou je vysoká elasticita, superior -  tlumení nárazové energie, vysoký koeficient tření, estetický vzhled, bez problémová údržba, odolné vůči botám s  hroty. Charakteristickým rysem tohoto systému je nedostatek vodních usazenin; voda je odvedena  do půdy. Systém venkovní sportovní podlahy je založen na použití polyuretanových pryskyřic, které jsou vysoce odolné vůči měnícím se povětrnost-ním podmínkám, včetně nízkých teplot a UV záření.

 

 

1/ betonové nebo štěrkové podloží

2/ SBR granulát pojený PU pojivem v příslušné síle dle typu hřiště a HIC plochy

3/ EPDM granulát pojený PU pojivem

Jako servisní povrch je možné nanést speciální PU lakový nános, který bezpečně kryje před UV zářením, a tím i částečnou změnou barevnosti povrchu

 

 

 

HIC – Kritická Výška Pádu

 

Požadavky na povrch dětského hřiště, společně se specifikací a zkušebními metodami jsou stanoveny evropskou normou EN1177. Podstatou je stanovení tlumivých vlastností povrchové úpravy dětského hřiště při nárazu, která je definována pomocí tzv. HIC kritéria (Head Injury Criterion) neboli „kritické výšky pádu“. Ta představuje horní mez účinnosti povrchu pro zabránění poranění hlavy.

Kritická výška pádu označuje maximální bezpečnou výšku volného pádu dítěte na hlavu z určité výšky, pro kterou poskytne typ a úprava povrchu přijatelnou úroveň tlumení. Parametry povrchů jsou určeny dle pádové výšky.

V závislosti na složení je systém certifikovaný na různé bezpečné dopadové výšky.

 

Kritická výška pádu: 160 cm

Celková tloušťka systém: 48 mm

Podklad SBR asi 40 mm

Nosná vrstva probarveného EPDM 8 mm

 

Kritická výška pádu: 240 cm

Celková tloušťka systém: 78 mm

Podklad SBR asi 40 mm

Nosná vrstva probarveného EPDM 8 mm

 

Kritická výška pádu: 280 cm

Celková tloušťka systém: 98 mm

Podklad SBR asi 90 mm

Nosná vrstva probarveného EPDM 8 mm

 

Kritická výška pádu: 320 cm

Celková tloušťka systém: 118 mm

Podklad SBR asi 110 mm 

Nosná vrstva probarveného EPDM 8 mm

 

Kritická výška pádu: 390 cm

Celková tloušťka systém: 158 mm

Podklad SBR asi 150 mm

Nosná vrstva probarveného EPDM 8 mm

 

Skladba povrchu

Základní a vyrovnávací vrstva,která je vysoce elastická  se vyrábí z tzv. SBR granulátu, recyklované technické gumy, nejedná se o odpad.  ( Styrene Butadenel Rubber )   smícháním se speciálním polyuretanovým  pojivem. Její tloušťka se přizpůsobuje terénu a požadavkům na případnou bezpečnou  pádovou výšku. Její tloušťka se pohybuje od 10 do 150  mm . Čím silnější je tato vrstva, tím větší výšku pádu je schopna pohltit.  Skvělou Je  možnost  průběžně měnit  tloušťky této vrstvy dle požadavků  pádových výšek  herních a sportovních prvků, aniž by to bylo na povrchu viditelné.  Stabilizační vrstva  SBR NOVO L je jedním z nezbytných prvků na podklad pro vodu propustné venkovní sportovní povrchy. V závislosti na síle a složení podkladní vrstvy se zvyšují tlumící vlastnosti s rázovou energií a zvyšuje se pružnost celého povrchu.  Stabilizační vrstva umožňuje  realizaci  bez nutnosti vybudování betonové nebo beton, asfaltového podkladu.

 

Vrchní vrstva– EPDM, trvanlivá, nášlapná vrstva, vyrobena z EPDM gumového granulátu (Ethylen Propylen Diene Monomer), což je uměle vyrobený kaučuk. Je vyráběn v různých barvách. EPDM granulát je smíchán se speciálním polyuretanovým pojivem. Pokládá se ve vrstvě  6-25 mm, opět jako monolitická vrstva beze spojů. Povrch je po dešti rychle suchý a zvyšuje bezpečnost při různých hrách a sportovních aktivitách. Navíc je schopen u dětí rozvíjet estetické cítění.

         Pro zvýšení odolnosti doporučuje použít speciální nánost PU lakem ke zvýšení UV stability.

         Povrch je možno pokládat na starý beton nebo asfalt. Tento povrch může být i částečně popraskaný a porušený. V závislosti na stupni poškození je nutno zvolit správnou sílu povrchu.

         V případě, že na vybranou plochu se rozhodneme nanést obrazce nebo navázat části v různých barvách neustále vytváříme jednotný monolit, který drží pevně při sobě.

Povrch se pokládá ve dvou vrstvách, pokud je vyžadován povrch certifikovaný k dané pádové výšce. Dvouvrstvý povrch se pokládá také v případě, pokud je pokladní vrstva štěrková nebo jakkoliv nerovná, vyžadující vyrovnání.

 EPDM vrstvu je možné položit i samostatně bez vrstvy základní. Podmínkou je však pevná podkladní vrstva (beton, asfalt atp.) Povrch ale není určen pod herní prvky s certifikovaným dopadem. Výhodou je nižší cena.

      Pomocí široké palety barev lze vytvářet různobarevné efekty (pomocí šablon také obrazce. Oproti gumovým dlaždicím nevytváří viditelné spoje o které je možno případně i zakopnout.  Povrch je  monolit. Při pádu měkký, neklouže a nenamrzá, snadno čistitelný, zdravotně nezávadný, snadno viditelné cizí předměty, vodě propustný, odolný vůči běžným chemikáliím. Díky tomu, že jde o monolit se v povrchu drží méně nečistot a je nižší nebezpečí zanesení plevelu do povrchu.

Hřiště pro děti nemusí být pouze rovná a jednobarevná. Svět je přece  barevný a plastický. Je možnost plasticky tvarovat  a různě kombinovat barvy. Barvy mohou na sebe plynule navazovat nebo je možné barevnost odlišit a provést v tzv. melír, kdy se v různých poměrech míchají dvě a více barev do jedné plochy. Vzniká tak mozaikový efekt a ještě je možno u některých dražších barev snížit cenu. Taktéž do plochy lze vložit ploché obrazce  s různými  ve znamení znaků jednotlivých tříd.

Nebo  plastické obrazce. Vznikají nám tak 3D prvky jako různé kopce s průlezem, skákací beruška, přelézací had, neb o mraveniště do kterého jsou umě vloženy trubky a děti si mohou posílat různé předměty. Tyto cesty nejsou přímé, ale vždy uvnitř mraveniště zkosené.